O Muzeum
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska ma swoją siedzibę przy ul. Katowickiej 1 w Pszczynie. w tzw. Domu Ogrodnika, czyli łaźni miejskiej.
Powstało 9 listopada 2014 roku., kiedy otwarto pierwszą wystawę stałą.
Muzeum gromadzi pamiątki związane z powstaniami śląskimi, martyrologią Śląska, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym po jej zakończeniu. Osobno potraktowano w muzeum poszczególne okresy historyczne rozpoczynając od neolitu a zakończywszy na misjach pokojowych żołnierzy polskich na świecie.
Niezależnie od eksponatów znajdujących się w budynku w muzeum podziwiać można obiekty plenerowe w postaci rekonstrukcji machin oblężniczych, wozu husyckiego a także lapidarium z miejscami upamiętniającymi śląskie miejsca chwały (począwszy od walk z czasów Bolesława Chrobrego, przez bitwę na Legnickim Polu Henryka II Pobożnego a na bitwie o Bolonię w 1945 r. skończywszy). Muzeum prowadzi lekcje historii wśród dzieci i młodzieży, współorganizuje Dzień Sybiraka, co miesiąc przygotowuje prelekcje o tematyce historycznej i regionalnej.
Wydaje publikacje, wśród których znaleźć można przysłowiowe perełki jak wspomnienia płka Mieczysława Heroda, bohatera bitwy pod Pszczyną 1939 r., żołnierza walczącego pod Aleksandrią, Tobrukiem, Al –Gazalą, Monte Cassino, wspomnienia Sybiraka Ludwika Kamińskiego z pobytu w Kazachstanie czy notatki płka Stanisława Kalabińskiego z września 1939 r., którego Niemcy rozstrzelali podczas okupacji. Przykładem dziwiętnastowiecznej literatury gwarowej są „Listy” Walentego Muszkietera, chłopa z Miedźnej.
Muzeum wydało bodajże pierwszą powieść o ziemi pszczyńskiej „Tak mogło być” Ludwika Wojciecha, czy katalog obrazów miejscowego malarza – amatora Jerzego Dobrego „Pszczyńskie Krajobrazy”.
Uczestniczy w nocy muzeów, w organizacji lokalnych imprez historycznych jak turnieje rycerskie, wreszcie raz w roku organizuje wystawy czasowe („Rzeź Wołynia”, „Pszczyńscy ułani”, „Mieszkańcy ziemi pszczyńskiej na nieludzkiej ziemi – ofiary z ziemi pszczyńskiej na listach katyńskich”, „Wywózka Górnoślązaków”, „W hołdzie Tadeuszowi Kościuszce” wespół z Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, czy „Orzeł czarny – orzeł biały razem z Muzeum Zamkowym w Pszczynie).
Podmiot tworzący Muzeum:
„PRO MEMORIA. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939”
Projekty muzeum
Zobacz też:
Muzea z którymi współpracujemy:
- Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie
- Muzeum Śląskiego Września w Tychach
- Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie
- Muzeum Regionalne w Goczałkowicach Zdroju
- Muzeum Zamkowe w Pszczynie
- Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
Muzea o podobnej tematyce lub częściowo zbliżonej (nie wymienione powyżej)
- Muzeum Śląskie w Katowicach
- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
- Muzeum w Bielsku – Białej,
- Muzea regionalne w Oświęcimiu, Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Żorach, Tychach, Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Tomaszowie Lubelskim, Kętach.